Televizyondaki yersiz sansürler ve sansürlerin nedeni olan şikayetler

Eleştiri

Önceden televizyonda daha çok sinema filmleri yayınlanırdı. Artık günümüzde her kanalın her akşam 2 dizisi oluyor. Bir de kopyala yapıştır tadında her kanalda aynı şeyin konuşulduğu siyasi, politik, gündemsel konuların konuşulduğu, bazı istisnalar hariç yersiz söz kavgalarının olduğu programlar.

Bahsedeceğim sansürleri ATV, Show TV, Kanal D, Fox, Star gibi kanalları baz alarak yazıyorum. TRT 1 ve CNN Türk, Haber Türk, NTV ile TRT spor’u saymama gerek yok. TRT de sansürlenecek film zaten olmuyor. Diğer kanallar hep aynı türde haber, belgesel, gündem programları yapıyor. O yüzden onları saymama bile gerek yok.

Televizyonda sansürlenen sahneler, sözler ve benzeri şeylere gelirsek. Neler bipleniyor bir bakalım.

Tanrı kelimesi. Bu kelimenin biplendiğine şahit olduğumda şoka uğramıştım. Tanrı kelimenin TDK’daki karşılığına gelirsek. Birinci olarak, “Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri.” 2. olarak ise “ilah”. 1. anlam bizim dinimiz islamda zaten yok. 2. anlama gelirsek biz tanrımıza Allah (c.c.) deriz. Çünkü yüce yaradanın adları var. Yersiz bir sansür.

Lan kelimesi. Mesleğim gereği yüksek rütbeli kişilerle çalışıyorum. Tamam onlara karşı konuşurken bu kelimeyi kullanamam. Ancak diğer herkesle samimi ortamda lan, la gibi kelimeler kullanırım. Hatta herkes kullanır. Gayet normal, halkın her düzeyinde kullanılan kelimedir.

Türk sinemasının her bölümünden insanın defalarca bıkmadan izlediği Kemal Sunal filmlerinde Eşek oğlu eşek tamlaması. Neden biplenir ki? Hiç söz etmeye bile gerek yok.

Yani bu konuyu fazla uzatmayacağım da. Cinsel eylem yapacağından bahisle küfür edilir onlar biplenir. Ben erkek halimle bile rahatsız oluyorum yerli yersiz küfürlerden.

Aile gerekli terbiyeyi çocuklarına veremeyince, eğitemeyince, çocuk serseri ve yaramaz olunca, terbiyeli olmadıkları için kendilerine karşı küfür edince, nerden duydun o sözleri, nerden öğrendin gibi laflarla suçu kendilerinden atmaya çalışıyorlar. Ne yani çocuk 20 yaşına kadar küfür duymadan mı büyüyecek. Ha bir ütopyadır kimse küfür etmesin o ayrı. Ama gerçekçi bir hayal değil. Ben de duydum birçok küfür. Hala dün gibi hatırlarım. Mahallede arkadaşlarımla oynuyordum. Bir an sinirlendim ve arkadaşıma “ağzına sıçarım” dedim. Bir komşu camda sokağı izliyormuş. “İsmet herkesten beklerdim de senden beklemezdim.” dedi. Bir utandım, bir utandım. O gün bugündür kullandığım küfür sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Yani demem o ki. Şimdilerde o küfür eden, terbiyesizlik yapan kişilerin böyle olmalarının sebebi televizyondan, sokaktan veya arkadaşlarından öğrendikleri değildir. Ailenin gerekli terbiyeyi verememesidir. Bu nedenle kendisini suçlu hisseden aile suçu kendisinden atıp televizyona veya çevre şartlarına kabahat bulur. Bu nedenle RTÜK’e çeşitli şikayetlerde bulunurlar.

Kurtlar Vadisinden adam öldürmeyi, kaba saba konuşmayı öğrenmiyorlar, Aşk-ı Memnudan yengesine gönül koymayı, aile içi sapıkça aşklar yaşamayı öğrenmiyorlar ama nedense eşek oğlu eşek lafını veya çeşitli küfürler öğreniyorlar veya yasaklanması sebebiyle ergenlik dönemimde travmaya sebep olan pokemondan uçacağını zannetmeyi mi öğreniyorlar. IQ’su düşük ebeveyn, sen çocuğa daha insanoğlunun ağırlığını taşıyacak kanatları olmadığı için uçamayacağını öğretememişsin, kabahat pokemonda mı?

Her neyse konunun özü şudur. Sen halkın her dediğini yaparsan senin orada işin ne? RTÜK olarak orada insanlar çalışmıyor mu? Orada maaş alınmıyor mu? Madem sen halk şikayet ediyor, halk rahatsız bu durumdan diye yasak ve sansür uygulayacaksan. Kov hepsini. Televizyonda yayınlanan programlar için bir tane bilgisayar programcısı al, bir site yapsın. Facebook, youtube, instagram misali halk oylama yapsın madem. Yeterli sansür oyu olan sansürlensin, yeterli yasaklama oyu olan yayından kaldırılsın. Ama olmaz. Neden? Ya yüksek bütçeli bir dizi kaldırılırsa?

 

unutulmusdiyarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir